12 ulic zmieni nazwy?

Zespół ds. nazewnictwa ulic wskazał dwanaście lokalizacji w naszym mieście, które mogą podlegać dekomunizacji. Ich nazwy najprawdopodobniej będą musiały zostać zmienione. Zobacz, jakie ulice znalazły się na tej liście.

 

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną wszystkie samorządy mają czas do czerwca przyszłego roku na zmianę nazw ulic, skwerów czy budowli, które kojarzą się z komunizmem czy mówiąc inaczej z systemem totalitarnym.

 

Takie miejsca są także w Pile i choć prezydent Piotr Głowski po raz kolejny wyraził sprzeciw wobec „wymazywania wszystkiego co w Polskiej historii się zdarzyło” (pisownia oryginalna), to nie zamierza walczyć z ustawą.

 

Niemniej Piła podejdzie do problemu inaczej niż większość samorządów. Szacuje się, że przy ulicach, które mogą podlegać dekomunizacji mieszka 5 242 pilan. To oni będą uprawnieni do wzięcia udziału w konsultacjach, które odbędą się w dniach od 1 do 14 września. Rozmowy z mieszkańcami nie zatrzymają najprawdopodobniej procesu zmiany nazw ulic, bowiem to IPN zadecyduje czy zmiana jest konieczna czy też nie, ale pilanie będą mieli możliwość wyrażenia swojej opinii lub ewentualnie zaproponowania nowej nazwy. Jeśli bowiem gmina Piła przed 1 czerwca nie zmieni wskazanych nazw ulic, wówczas to wojewoda nada jej nową.

 

Lista ulic mogących podlegać dekomunizacji wg. zespołu ds. nazewnictwa ulic:
Buczka, Bohaterów Stalingradu, Armii Ludowej, Matwiejewa, Marcina Kasprzaka, Komuny Paryskiej, Limanowskiego, 1 Maja, Okrzei, Pl. 9 Maja, Mjr. Siemiradzkiego, Walki Młodych.

10 thoughts on “12 ulic zmieni nazwy?

  1. 1MAJA miał miejsce pierwszy w świecie protest robotników w sprawie 8- mio godzinnego czasu pracy, który- chwała Bogu- obowiązuje po dzień dzisiejszy. Mało ? Protest zorganizowali robotnicy A M E R Y K A Ń S C Y ! Do książek, szanowna komisja, do książek !

  2. Usuwanie nazwiska Olega Matwiejewa z nazwy pilskiej ulicy, to kolejny nonsens i prawicowa nadgorliwość „rewolucyjna”. Przecież ten bohaterski lotnik oddał życie za nasze miasto. Jego pech, to fakt, że był Rosjaninem, a przecież Piłę wyzwolili Amerykanie. Czyż nie ?

    1. tubylcu, tę „rewoluję” poparli posłowie wszystkich partii, za wyjątkiem jednej osoby. A ten „bohaterski” lotnik latał sobie podobno po pijaku, gdy miasto już zostało zdobyte przez czerwnoarmistów. Zdobyte, a nie wyzwolone, bo wyzwolić można miasto, które jest okupowane, a w owym czasie Piła od ponad 100 lat była po prostu miastem niemieckim.

  3. Proszę też nie ruszać Mariana Buczka. On był co prawda – przed wojną – działaczem ruchu robotniczego, ale też był członkiem wywiadu II RP inwigilującym przejawy komunistyczne w ówczesnej Polsce. Ta ulica niech zostanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *