sobota, 13 lipca, 2024

AKT OSKARŻENIA ZA UPUBLICZNIENIE WIZERUNKU OFIARY WYPADKU

Prokurator Rejonowy w Chodzieży zatwierdził akt oskarżenia do sądu wobec 44-letniego mężczyzny, który nagrywał oraz rozpowszechniał film, na którym widać ofiarę wypadku drogowego. Czyn ten zagrożony jest grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do lat trzech.

Każde zdarzenie drogowe, w wyniku którego poszkodowani doznają obrażeń jest dla ich bliskich ogromną tragedią. Zwłaszcza w sytuacjach, gdzie mimo starań służb ratunkowych życia ludzkiego nie uda się uratować.

Będąc świadkiem wypadku komunikacyjnego jesteśmy zobowiązani, aby poinformować służby ratunkowe, a także w miarę możliwości zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz udzielić pierwszej pomocy wszystkim potrzebującym.

Niestety wśród społeczeństwa znajdują się również osoby, które potrafią reprezentować skrajnie nieodpowiednią postawę. Przykładem takiego zachowania była sytuacja podczas tragicznego w skutkach wypadku, do którego doszło w tym roku na terenie powiatu pilskiego. Na miejscu zdarzenia jeden ze świadków postanowił nagrać telefonem komórkowym film. Na nagraniu było widać nie tylko uszkodzone pojazdy, ale również ofiarę wypadku. Materiał został rozpowszechniony za pośrednictwem popularnego, internetowego komunikatora. Trafił do wielu osób. W tym także do mieszkańców naszego regionu, bliskich, przyjaciół oraz rodziny ofiary wypadku.

O powyższej sytuacji powiadomieni zostali pilscy funkcjonariusze. Efektem wykonanych przez nich czynności było zgromadzenie materiału dowodowego, który pozwolił na skierowanie aktu oskarżenia wobec 44-letniego mężczyzny.

Za popełniony czyn przepisy Ustawy o ochronie danych osobowych przewidują karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat. O ostatecznych konsekwencjach wobec mężczyzny zadecyduje sąd po rozpatrzeniu sprawy.

sierż. szt. Wojciech Zeszot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *