Coca-cola produktem luksusowym. W sieci wrze

Wprowadzony 1 stycznia podatek cukrowy sprawił, że ceny popularnych napojów słodzonych osiągnęły nienotowany wcześniej poziom. Podwyżki, co oczywiste, nie ominęły także popularnych sklepów w Pile.

Prawdopodobnie rekordową cenę po podwyżkach odnotowano w Szczecinie, gdzie w jednym ze sklepów popularnej sieci za cztery 2-litrowe butelki Pepsi trzeba było zapłacić blisko 30zł. Zdjęcie krąży po sieci, jako jeden z dowodów podwyżek.

Także w Pile w wielu sklepach obowiązują już nowe ceny. W jednym z popularnych dyskontów cena za butelkę Coca-Coli o pojemności 1,75l trzeba zapłacić 6,29zł. To dokładnie 3,59zł za litr, podczas gdy jeszcze w 2020 roku w czasie regularnych promocji cena za litr takich napojów wynosiła poniżej 1,50zł/litr.

Za podwyżki odpowiada oczywiście wprowadzony 1 stycznia podatek cukrowy, ale okazuje się, że tylko po części. Okazuje się bowiem, że podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. To oznacza, że nawet napoje, w których zawartość cukru mocno przekracza normę nie powinny kosztować więcej niż ok. 5zł za 2litry, jeśli brać pod uwagę ubiegłoroczne ceny.

Co ciekawe, podwyżka dotknęła wszystkich napojów słodzonych, również tych z grupy „zero”, a więc np. Pepsi Max czy Coca-Cola Zero. Wyższych cen powinni spodziewać się również miłośnicy większości napojów energetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *