sobota, 13 lipca, 2024

Drogi prezent

Nawet milion złotych rocznie może kosztować wprowadzenie zniżek dla rodzin wielodzietnych na przejazd komunikacją miejską. To znacznie więcej niż kosztować miał nas cały pakiet usług w ramach Karty Dużych Rodzin.

 

Jeszcze kilka miesięcy temu, gdy informowano o wprowadzeniu w naszej gminie Kart Dużych Rodzin prezydent Piotr Głowski szacował, że skorzystać z programu może nawet 1,5 tysiąca rodzin zamieszkujących nasze miasto, a realizacja pomysłu może kosztować rocznie około 500 tysięcy złotych. Teraz okazuje się, że oba rachunki były mocno nieprecyzyjne.

 

Dziś radni przegłosowali projekt uchwały w sprawie zmian w taryfach usług oferowanych przez MZK, otrzymując przy okazji dokładniejsze informacje dotyczące programu Rodzina Trzy Plus. Okazuje się bowiem, że skorzystać może z niego od 1 000 do 1 300 osób, czyli znacznie mniej niż szacowano. Koszty po stronie gminy będą jednak znacznie większe. Tylko na wspomniane ulgi na przejazdy autobusami miejskimi czy rejsy tramwajem wodnym ze wspólnej kasy przyjdzie nam wydać od 300 tysięcy do aż miliona złotych rocznie – podała dziś mgr Alicja Bober, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych pilskiego MZK.

 

Mająca problemy finansowe i co roku wspierana kolejnymi zastrzykami gotówki miejska spółka nie będzie oczywiście w stanie zniwelować straty, dlatego pokryć ją będziemy musieli my wszyscy, sięgając kolejny raz po środki z budżetu miejskiego.

 

A MZK to jedynie jeden z organów, który dołoży się do Karty Dużych Rodzin. W pakiecie usług, z których będą korzystać członkowie rodzin liczących sobie minimum trójkę dzieci są także tańsze bilety na przedstawienia w Regionalnym Centrum Kultury, wizyty w Aquaparku, Centrum Strzelectwa Sportowego czy uczestniczenie w szkoleniach organizowanych przez MOSiR.

 

Dotychczas z możliwości otrzymania Kart Dużych Rodzin skorzystały 242 rodziny. Zainteresowanie projektem jest więc znikome, jednak władze zapewniają, że w ciągu kilku najbliższych tygodni wydanych zostanie kilkaset kolejnych Kart.