piątek, 12 lipca, 2024

Kosztowne bilety dla dużych rodzin

200 tysięcy złotych przekażą na najbliższej sesji miejscy radni na rzecz Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile. To środki, które pozwolą przez zaledwie trzy miesiące pokrywać straty powstałe w wyniku wprowadzenia programu „Rodzina Trzy Plus”.

 

Już podczas poprzedniej sesji okazało się, że wprowadzenie programu uprawniającego członków dużych rodzin do zniżek będzie kosztowało miasto znacznie więcej niż początkowo planowano. Jeszcze kilka miesięcy wcześniej prezydent Piotr Głowski informował o kwocie 500 tysięcy złotych w skali roku, która miała wystarczyć do realizacji wszystkich zadań programowych, w tym do zapewnienia zniżek na przejazdy autobusami miejskimi, wstęp na imprezy kulturalne i wiele innych. Niestety dość szybko okazało się, że założenia są bardzo nieprecyzyjne, gdyż sam MZK może notować rocznie straty rzędu nawet miliona złotych, o innych podmiotach, w których realną władzę sprawuje miasto nie wspominając.

 

Dziś wiemy już, że na pokrycie strat spółki za październik, listopad i grudzień, czyli miesiące, w których członkowie dużych rodzin będą mogli zakupować tańsze bilety miesięczne potrzeba aż 200 tysięcy złotych. Właśnie taką kwotę zapisano w projekcie zmian budżetowych, który zostanie poddany pod głosowanie 30 września.

 

– Pozyskanie środków nastąpi poprzez zwiększenie planu dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (140 000 zł) oraz uwolnienie środków w ramach działu zasiłki i pomoc w naturze oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (60 000 zł) – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

 

Na tym jednak dopiero początek kosztów związanych z wprowadzeniem w Pile programu „Rodzina Trzy Plus”. 200 tysięcy złotych wystarczy na pokrycie strat przez zaledwie trzy najbliższe miesiące. Program nie ma jednak ram czasowych, a to oznacza, że co roku w budżecie będziemy musieli znajdować około 800 tysięcy złotych jedynie na pokrycie strat miejskiego przewoźnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *