Miało być 100 milionów dla szpitala. Dotąd Gmina Piła przekazała niecałe 250 tysięcy

We wrześniu 2018 roku, tuż przed wyborami samorządowymi zwołano konferencję prasową w czasie której przedstawiciele trzech samorządów obiecywali przekazanie łącznie 100 milionów złotych na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile. Do tej pory gmina Piła, z przypadających w jej udziale obiecanych 33 milionów złotych przekazała niespełna 250 tysięcy złotych – nie w gotówce, tylko w sprzęcie. 

Portal rynekzdrowia.pl pisał wówczas: 

-Dotacja w wysokości 100 mln zł miałaby poprawić sytuację Szpitala Specjalistycznego w Pile – przekonuje Koalicja Obywatelska z prezydentem Piły Piotrem Głowskim na czele. Środki wyłożyłyby wspólnie samorządy: miasta, powiatu i województwa. Dzięki temu wsparciu placówka mogłaby zainwestować w zakup nowego sprzętu i zadbać o poszerzenie oferty. Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zwraca uwagę, że podobne inicjatywy regionalne już funkcjonują na południu Wielkopolski. Plan na poprawę sytuacji pilskiego szpitala miałby wejść w życie po wyborach.

Uściślając, deklarację o przekazaniu 100 milionów złotych na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile podpisali wówczas kandydaci Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych trzech szczebli: gminy, powiatu i województwa. Jak informował marszałek Marek Woźniak, plan był prosty: każdy z samorządów w ciągu 10 lat przeznaczy na ten cel po 33,3 miliona złotych, tak by łącznie była to kwota 100 milionów złotych. Jak zaznaczył, jeśli kandydaci Koalicji Obywatelskiej przejmą władzę w jednym lub dwóch samorządach, wówczas wsparcie będzie proporcjonalnie niższe, a więc 33,3 mln zł w przypadku wygrania na jednym szczeblu samorządowym lub 66,7 mln zł w przypadku zwycięstwa na dwóch polach. Była to deklaracja, która padła przed kamerami. I właśnie ten drugi scenariusz sprawdził się. 

Postanowiliśmy więc sprawdzić jakie kwoty z obiecanych 33,3 mln zł przekazała od momentu tej konferencji Gmina Piła, która ma nie tylko większość w Radzie Miasta, ale także przedstawiciela Platformy Obywatelskiej na stanowisku prezydenta. 

Okazuje się, że w międzyczasie na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile przekazano niespełna 250 tysięcy złotych i to dopiero w tym roku. 22 632,69 zł to kwota przeznaczona na zakup środków ochrony. Z kolei 220 tysięcy złotych przeznaczono niedawno na zakup systemu centralnego monitoringu kardiologicznego dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. 

W odpowiedzi, jaką otrzymała nasza redakcja Urząd Miasta Piły próbuje jeszcze ratować sytuację prowadząc naprawdę kreatywną księgowość. Do rachunków wliczono m.in. mieszkania przekazane lekarzom w ramach programu „Mieszkanie na start”. Wartość dwóch z nich określono na prawie 300 tysięcy złotych, a trzecia umowa miała być w drodze. Warto jednak pamiętać, że mieszkania nie są lekarzom, ani innym uczestniczącym w programie „Mieszkanie na start” oddawane na stałe. Okres użytkowania wynosi 5 lat, co sprawia, że mimo dobrych chęci, trudno wliczać tę pozycję do wsparcia na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile. 

Urząd Miasta Piły informuje również o kwocie 2,5 miliona złotych przekazanej na budowę Ośrodka Radioterapii. Tyle, że kwota ta wynikała z umowy podpisanej kilka lat przed wspomnianą konferencją prasową. Również tej kwoty nie można więc wliczać do rachunków. 

Przyjmując jednak dość pokrętny sposób myślenia Urzędu Miasta Piły oraz jego kreatywną kalkulację, całość wymienionego wsparcia na rzecz Szpitala Specjalistycznego w Pile wyniosła ok. 3 mln zł. Nadal daleko do mniej więcej 10 milionów złotych, które Gmina Piła powinna przekazać w ciągu trzech lat od wspomnianej konferencji, gdyby dotrzymano danego wówczas słowa. 

Szeroką relację z tego wydarzenia, wraz z listą kandydatów Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych z 2018 roku zaprezentował najlepszy portal informacyjny we wszechświecie – Tętno Regionu (KLIKNIJ TUTAJ). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *