Miejsc w szkołach średnich nie zabraknie

Trwa nabór ósmoklasistów i absolwentów gimnazjów do szkół średnich na rok szkolny 2019/2020. Zasadniczy zakończy się 25 lipca, do 30 sierpnia będzie trwał uzupełniający. Jak zapewnia Eligiusz Komarowski, starosta pilski, miejsca dla uczniów nie zabraknie, do tego większość będzie mogła cieszyć się szkołą pierwszego wyboru, czyli tą wymarzoną.

W powiecie pilskim na chwilę obecną do szkół średnich zgłosiło się 2648 uczniów. Wolnych miejsc jest jeszcze ponad 230. Ale nabór zasadniczy potrwa do 25 lipca. Uczniowie, którzy zostali już zakwalifikowani, do tego dnia muszą dostarczyć do szkół oryginały dokumentów.

Nabór uzupełniający rozpocznie się 26 lipca i potrwa do 30 sierpnia. Uczniowie, którzy wcześniej nie zostali zakwalifikowani do wybranych szkół, będą mieli kolejną szansę.


– Wiadomo, że mamy podwójny nabór, bo przyjmujemy do naszych szkół dwa roczniki absolwentów. Ale byliśmy na to już od dawna przygotowani. W ubiegłym roku do 44 klas pierwszych przyjęliśmy 1245 uczniów. Natomiast na ten rok szkolny przewidzieliśmy utworzenie 97 oddziałów. Osobną rekrutację prowadzimy dla absolwentów gimnazjów, osobną dla absolwentów szkół podstawowych. Niemniej jednak niektóre kierunki cieszą się zainteresowaniem jeszcze większym niż w latach poprzednich. Dlatego w ostatnich dniach podjęliśmy decyzję, że tworzymy dodatkowe oddziały. W szkołach prowadzonych przez Powiat Pilski uruchomionych zostało 9 dodatkowych oddziałów, głównie licealnych, do których jest najwięcej chętnych. Do 7 z nich już przyporządkowujemy i przydzielamy kandydatów, a jedynie do dodatkowych 2 klas w pilskim LO w „Nafcie” dodatkowy nabór z powodów proceduralnych rozpoczniemy po 25 lipca – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

W powiecie pilskim rok szkolny 2018/2019 ukończyło 2 774 uczniów, w tym absolwentów gimnazjów 1322, absolwentów szkół podstawowych – 1452. W sumie przygotowano dla nich 2880 miejsc w szkołach.


– Jeszcze w roku szkolnym 1999/2000 w szkołach powiatu uczyło się blisko 11 tysięcy osób, w nadchodzącym roku szkolnym 2019/2020 nawet z podwójnym rocznikiem pierwszych klas, uczniów będzie niespełna 6 tysięcy. Oczywiście, uruchomiliśmy dodatkowe oddziały, ale nie spowoduje to trudności dydaktycznych. Co najwyżej lekcje w szkołach mogą potrwać o godzinę dłużej – dodaje jeszcze starosta.

Nowe oddziały
Uruchomionych zostało w sumie 9 oddziałów, najwięcej bo aż 3 w I LO przy ul. Pola.


– Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie naszą szkołą. W sumie do pierwszych klas przyjmiemy około 460 uczniów, o blisko 100 więcej niż w ubiegłym roku. Kadra jest na to przygotowana, podobnie przygotowaliśmy się do tego logistycznie, by nie prowadzić nauki na dwie zmiany – zapewnia Angelika Zygmunt, dyrektor szkoły.  

Dodatkowe oddziały powstały jeszcze w następujących placówkach: dwa w LO w Zespole Szkół im. St. Staszica, dwa o profilu policyjnym w Zespole Szkół przy Teatralnej, jeden o profilu  technik informatyk dla absolwentów gimnazjum w Zespole Szkół Technicznych i jeden o tym samym profilu dla absolwentów szkół podstawowych w Zespole Szkół Ekonomicznych w Pile.   Wolne miejsca posiadamy również w szkołach branżowych.

Starostwo Powiatowe w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *