wtorek, 18 czerwca, 2024

Nowoczesne zabiegi w pilskim szpitalu

Pierwszych w historii Szpitala Specjalistycznego w Pile 8 pacjentów przeszło z sukcesem zabieg ablacji serca w nowo otwartej Pracowni Elektrofizjologii. Do tej pory tego rodzaju zabiegi były wykonywane w dużych szpitalach, w takich miejscowościach jak Poznań, Bydgoszcz, Łódź.


Docelowo na Oddziale Kardiologii tą metodą przeprowadzanych będzie rocznie 200-300 zabiegów usuwania zaburzeń rytmu serca. To duży sukces, ponieważ jak przekonują lekarze, tego typu leczenie jest dziś najskuteczniejsze. Może ono całkowicie wyleczyć pacjenta i wyeliminować konieczność przyjmowania leków. Niestety, w kraju nadal brakuje placówek, które wykonują te procedury medyczne. W stolicy powiatu pilskiego zabiegi ablacji są darmowe, bo realizowane w ramach kontraktów z NFZ.

 

Koszt pracowni, którą otworzono w tym roku, opiewał na kwotę blisko 2,5 miliona złotych. Sporą część pokryła dotacja z budżetu państwa, o którą wnioskowały władze powiatu. Jednak to zaledwie część inwestycji, które na przestrzeni ostatnich miesięcy poczyniono w pilskiej placówce.
– Każdy pacjent, któremu dzisiaj ratuje się zdrowie i życie to ogromna satysfakcja. Mamy już kardiologię na bardzo wysokim poziomie, której nie mają okoliczne publiczne placówki. Powiedzmy to jasno, są to skomplikowane i drogie procedury. Choroby układu krążenia są coraz bardziej powszechne. To choroby cywilizacyjne. Jesteśmy zdeterminowani w realizacji celów, które założyliśmy w Zarządzie Powiatu. W pilskim szpitalu jest wiele do zrobienia. Chcemy, żeby po latach długiego zastoju inwestycyjnego, obiekt stawał się nowoczesny. Przebudowujemy i unowocześniamy Szpitalny Oddział Ratunkowy, urządzamy Oddział Nefrologii, stację dializ, ale i wciąż zabiegamy o kolejne środki finansowe, by naszym pacjentom stwarzać coraz lepsze warunki do leczenia – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.

 

Pierwsze zabiegi ablacji przeprowadzili lekarze z Akademii Medycznej w Łodzi. Jednak szpital prowadzi rozmowy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu. Na oddziale wytypowano już lekarzy, którzy będą szkolić się w tych niełatwych zabiegach, by w przyszłości samodzielnie mogli je przeprowadzać.
– W sumie zabiegom ablacji poddaliśmy ośmiu pacjentów, pierwsze wykonaliśmy około miesiąc temu. Przyznam, że pacjenci byli w różnym stanie, a u niektórych zabiegi nie były łatwe. Najmłodszy pacjent miał dwadzieścia kilka lat. Dzisiaj już wiemy, że wszyscy czują się dobrze – tłumaczy dr Krzysztof Karpiński, szef Oddziału Kardiologicznego Szpitala Specjalistycznego w Pile.

 

Warto pamiętać, że pilski szpital to obiekt o bardzo dużym znaczeniu dla regionu. Obsługuje blisko 500 tysięcy pacjentów nie tylko z powiatu pilskiego, ale i okolicznych. Co więcej, co roku w Pracowni Hemodynamiki, która pełni całodobowy dyżur przyjmowani i leczeni są pacjenci z ostrym zespołem wieńcowym, w tym zawałami serca – rocznie jest ich średnio 600.
– Wykonywanie zabiegów ablacji w naszym szpitalu przede wszystkim spowoduje, że pacjenci z arytmią serca nie będą już musieli jeździć do oddalonych od Piły ośrodków, tylko na miejscu będą leczeni tą metodą. Potwierdza się również teza, że to placówka specjalistyczna o wyższym stopniu referencji – dodaje Stefan Piechocki, wicestarosta pilski.

 

W ciągu kilkunastu miesięcy zainwestowano w sprzęt i unowocześnienie pilskiego szpitala rekordową w historii kwotę przeszło 20 milionów złotych. Choć, jak zapewnia Starosta Pilski, Zarząd Powiatu nie spoczywa na laurach i pracuje dalej.
– W maju wnioskowaliśmy o kolejne pieniądze, a dokładnie o kwotę 1 mln 500 tysięcy złotych na kolejny sprzęt i urządzenia medyczne. Mam nadzieję, że w ciągu kilku, czy kilkunastu miesięcy uda nam się poczynić kolejne inwestycje w naszym szpitalu. Jesteśmy w tym zakresie bardzo zdeterminowani. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas w rozwoju pilskiej placówki – dodaje Eligiusz Komarowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *