Piła chce świecić przykładem. Wodór celem numer jeden

Podregion pilski chce wyznaczać trendy ochrony środowiska czy rozwoju technologii wodorowych. Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego rozmawiał na ten temat z prezydentem Piotrem Głowskim. 

Ostatnio w formie online o kierunkach rozwoju dyskutowali przedstawiciele trzech samorządów. Urząd Marszałkowski reprezentował Jacek Bogusławski, członek zarządu, Piłę prezydent Piotr Głowski, a Leszno prezydent Łukasz Borowiak. Panowie rozmawiali o aktualnej sytuacji w podregionie pilskim i leszczyńskim, jak również możliwych kierunkach rozwoju. 

-Obszary specjalizacyjne podregionu leszczyńskiego obejmują produkcję żywności, produkcję na potrzeby wnętrz i budownictwa oraz produkcję na potrzeby sektorów przemysłu i transportu. Natomiast w podregionie pilskim dominują technologie wodorowe, produkcja artykułów spożywczych, przetwórstwo przemysłowe, budownictwo i turystyka – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. 

To jednak, zdaniem podejmujących dyskusję, aktualna sytuacja. Tematem rozmów była jednak także przyszłość. Okazuje się, że Piła chce mocno stawiać na rozwiązania proekologiczne, w tym głównie na zastosowanie wodoru, o którym słyszymy w różnym kontekście od wielu miesięcy. 

-Spotkanie pozwoliło na określenie najważniejszych wyzwań dla północnej i południowej Wielkopolski oraz wyłonienie nowych specjalizacji, np. przemysłu lotniczego w subregionie leszczyńskim. Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju w ramach podregionu pilskiego jest niskoemisyjność, odnawialne źródła energii, innowacyjne metody pozyskiwania i magazynowania energii, w szczególności w postaci wodoru oraz gospodarka obiegu zamkniętego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *