piątek, 14 czerwca, 2024

Polityka w sporcie

Czy sport jest wolny od polityki, jak chcieliby kibice? Okazuje się, że na pewno nie w Pile. Każdy klub reprezentujący nas w sportach drużynowych prowadzony jest przez osoby związane z polityką. Jak wygląda wsparcie miejskie dla tych zespołów?

 

W Pile działa sześć klubów reprezentujących nasze miasto w sportach drużynowych. Każdy z nich otrzymuje pieniądze pochodzące z miejskiej kasy, a więc tak naprawdę od nas wszystkich, bowiem budżet miasta nie jest tworzony z wirtualnych środków, a z realnych, które wcześniej w różny sposób zabrano mieszkańcom. Pilanie swoim zainteresowaniem okazywanym poszczególnym klubom, a mówiąc bardziej precyzyjnie, frekwencją pokazują, które dyscypliny są ich ulubionymi i na które środki miejskie powinny być wykładane w większym stopniu, a na które w mniejszym.

 

Okazuje się jednak, że wsparcie miasta niekoniecznie musi być wprost proporcjonalne do zainteresowania daną dyscypliną. W przeliczeniu na jednego kibica najwięcej środków miejskich otrzymują bowiem TP Polonia oraz UKS SMS Joker, które zgarniają ok. 1 500 złotych na jednego fana. Na drugim końcu znajduje się Victoria Piła z dofinansowaniem jedynie kilkudziesięciu złotych na jednego kibica i Credo Futsal.

 

Zresztą jak pokazuje poniższe opracowanie w żadnym ze wspomnianych sześciu klubów u sterów nie znajdują się osoby „czyste” politycznie. Każda z nich w polityce jest lub była.

 

TP POLONIA PIŁA (piłka nożna na trawie)
FREKWENCJA: 50 osób (wliczając w to piłkarzy i trenerów obu drużyn)
PROMOCJA MIASTA: 49 900 zł
SZKOLENIE MŁODZIEŻY: 27 500 zł
ŚREDNIO NA KIBICA: 1 548 zł
POWIĄZANIE POLITYCZNE: Faktycznie sprawujący funkcję prezesa Krzysztof Lichota kandydował do Rady Miasta z list Platformy Obywatelskiej. Wiceprezes klubu utrzymuje tymczasem bliskie kontakty z prezydentem miasta od momentu, gdy obaj panowie spotkali się na wyjeździe na narty w Alpy.

UKS SMS JOKER PIŁA (młodzieżowa siatkówka mężczyzn)
FREKWENCJA: 50 osób
PROMOCJA MIASTA: 0 zł
SZKOLENIE MŁODZIEŻY: 71 000 zł
ŚREDNIO NA KIBICA: 1 420zł
POWIĄZANIE POLITYCZNE: Paweł Jarczak, obecny radny miejski z Platformy Obywatelskiej.

PGNiG NAFTA PIŁA (siatkówka kobiet)
FREKWENCJA: 300-500 osób
PROMOCJA MIASTA: 399 500zł
SZKOLENIE MŁODZIEŻY: 83 000 zł
ŚREDNIO NA KIBICA: 965 zł
POWIĄZANIE POLITYCZNE: Prezes Radosław Ciemięga – były radny.

BASKET PIŁA (koszykówka mężczyzn)
FREKWENCJA: ok. 1 000 osób
PROMOCJA MIASTA: 150 000 zł
SZKOLENIE MŁODZIEŻY: 15 000 zł
ŚREDNIO NA KIBICA: 165 zł
POWIĄZANIE POLITYCZNE: Tomasz i Przemysław Pochylscy, założyciele klubu kandydowali w ostatnich wyborach samorządowych z list Porozumienia Samorządowego, które odebrało Platformie Obywatelskiej władzę w Starostwie Powiatowym.

VICTORIA PIŁA (żużel)
FREKWENCJA: ok. 3 000 osób
PROMOCJA MIASTA: 195 000 zł
SZKOLENIE MŁODZIEŻY: 20 000 zł
ŚREDNIO NA KIBICA: 71,67 zł
POWIĄZANIE POLITYCZNE: Trzech członkowie zarządu – Tomasz Soter, Tomasz Żentkowski i Łukasz Lutrzykowski – kandydowali w ostatnich wyborach samorządowych z list Porozumienia Samorządowego, które odebrało Platformie Obywatelskiej władzę w Starostwie Powiatowym.

CREDO FUTSAL PIŁA (piłka nożna halowa)
FREKWENCJA: 250-300 osób
PROMOCJA MIASTA: 0 zł
SZKOLENIE MŁODZIEŻY: 10 000 zł
ŚREDNIO NA KIBICA: 33,33 zł
POWIĄZANIE POLITYCZNE: Prezes Patryk Suracki w ostatnich wyborach miał startować z list Platformy Obywatelskiej. Zrezygnował jednak, gdy miasto przyznało mu niższą niż obiecana dotację na organizację spotkania przeciwko Hercie Berlin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *