piątek, 19 lipca, 2024

Remont oddziału chemioterapii zakończony

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile zakończyły się prace inwestycyjno-remontowe przy tworzeniu nowego Oddziału Chemioterapii. Obecnie trwa jego wyposażanie. Za kilka tygodni będą już tu przyjmowani pacjenci.

Prace remontowe trwały od lipca ubiegłego roku, a zakończyły się w lutym 2021 r. Były wykonywane w ramach projektu „Modernizacja Oddziału Chemioterapii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława  Staszica w Pile”. Była to jednak w praktyce budowa oddziału od nowa, dotychczasowy znajdował się w innym miejscu i liczył jedynie 10 łóżek.

Obecnie oddział dzieli się na część hospitalizacyjną, którą urządzono na 4 piętrze budynku.  Liczy ona 26 łóżek, sale dla pacjentów są dwuosobowe, klimatyzowane, każda ma łazienkę z toaletą i prysznicem, a pomieszczenia są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością.  

Druga część oddziału – ambulatoryjna, w której pacjenci będą podawani chemioterapii jednodniowej – znajduje się na niskim parterze i obecnie liczy 8 stanowisk. Pomieszczenie zabiegowe zostało tak zaprojektowane, że w razie jeśli zajdzie taka potrzeba, tych stanowisk może być więcej, nawet 18. W części ambulatoryjnej urządzono także pokój przygotowań, gabinet badań.

– Początkowo planowano budowę oddziału w połączeniu części ambulatoryjnej z hospitalizacyjną. Ale pomysł ten przez obecną dyrekcję szpitala słusznie został uznany nie do końca za trafiony. Skutkowałoby to tym, że pacjenci, którzy mają podawaną chemię w trybie jednodniowym, niestety stykaliby się na oddziale z pacjentami, którzy będą tutaj hospitalizowani. Nie wpływałoby to dobrze na samopoczucie, zarówno jednych, jak i drugich. To rozwiązanie jest zatem bardziej komfortowe oraz wygodniejsze dla pacjentów, którzy korzystają w szpitalu z chemioterapii jednodniowej – tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wysoka jest również estetyka oddziału, który urządzony został w przyjaznych dla pacjentów kolorach. 


– Za kilka tygodni oddział będzie uruchomiony. W tej chwili trwają już ostatnie procedury zakupowe związane z wyposażeniem tych pomieszczeń, choć na wyposażeniu są już łóżka, szafki dla pacjentów, łazienki zostały również urządzone – dodaje Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego  w Pile.  

Ważne jest to, że dyrekcja szpitala poczyniła już konkretne ustalenia związane ze zwiększeniem personelu, który będzie pracował na Oddziale Chemioterapii.


– Warto zaznaczyć, że Oddział Chemioterapii w praktyce będzie świadczył zakresowo usługi tożsame z oddziałem onkologicznym, którego uruchomienie było wcześniej planowane. O takiej nazwie, niestety, zdecydowały kwestie bardziej formalne – wyjaśnia starosta pilski.
Oddział będzie współpracował z wybudowanym w 2019 r. obok szpitala Ośrodkiem Radioterapii w Pile, będącego filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To ważne dla pacjentów, którzy będą zaopiekowani podczas leczenia na miejscu.

Nowa inwestycja w szpitalu kosztowała ponad 4 mln zł. Ponad 2 mln zł przekazał Powiat Pilski, 2 mln Samorząd Województwa Wielkopolskiego, również szpital dołożył kilkaset tysięcy złotych z własnych środków.   
– Chciałbym podziękować radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Zarządowi Województwa Wielkopolskiego z Panem Marszałkiem Markiem Woźniakiem na czele za udzieloną dotację, podobnie jak radnym Rady Powiatu w Pile, którzy wyasygnowali w budżecie potrzebną kwotę na budowę oddziału. Jak widać zgoda buduje, współpraca buduje i to w dosłownym tego słowa znaczeniu – podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.

Prace inwestycyjno-remontowe zrealizowała firma NOVA TERM z Piły.

Starostwo Powiatowe w Pile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *