TRWAJĄ DUŻE REMONTY BUDYNKÓW POWIATU PILSKIEGO

Mieszkańcy chętnie już korzystają z odbudowanego Stadionu Powiatowego przy Okrzei w Pile. Na tym nie koniec. W ramach tego samego unijnego projektu, na który Powiat Pilski zdobył 7 mln zł remontowany jest również budynek kina Iskra przy ul. Kilińskiego w Pile.

Przypomnijmy wniosek Powiatu Pilskiego „NOWOCZESNE CENTRA SPOŁECZNO – REKREACYJNE POWIATU PILSKIEGO – przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile” zajął II miejsce w konkursie ogłoszonym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (wyprzedził nas tylko wniosek o rewitalizację Starego Rynku w Poznaniu).

Budynek przy ul. Kilińskiego, podobnie jak Stadion przy Okrzei, ma także długą historię, liczy ponad 100 lat. Niewiele mamy w mieście takich zabytkowych obiektów.
– To kolejny obiekt w centrum Piły, który odzyska swój dawny blask. Jestem przekonany, że również stanie się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców. Po zakończeniu remontu przywrócimy mu dawne funkcje. Przez  lata mieścił się tu wojewódzki, a potem młodzieżowy dom kultury oraz kino Iskra, które wielu mieszkańców darzy ogromnym sentymentem. Dlatego powstanie tu Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno- Naukowej „ISKRA”, z którego mieszkańcy będą mogli za darmo korzystać i realizować swoje pasje – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Budynek odzyska również dawny wygląd, jak na starych fotografiach, do tego będzie jeszcze podświetlony. Od strony ulicy zniknęły już rusztowana, a budynek ma nową elewację. Odtworzono okna w sali widowiskowej, które przez lata były zamurowane. Teraz prezentują się znakomicie, podobnie jak nowy zegar.

Wcześniej wymieniono dach na całym budynku, trwają prace wewnątrz. Nie są łatwe, bo w planach jest odtworzenie dawnych elementów.
Poza przebudową sali widowiskowej, która będzie miała nową sceną, profesjonalne nagłośnienie, więcej miejsc siedzących (łącznie 220), odnowiony zostanie hol i schody z balustradami. Na dole urządzona zostanie świetlica. Umowę z wykonawcą Powiat Pilski podpisał w lipcu ubiegłego roku. Koniec remontu coraz bliżej.


Rozpoczęła się również długo oczekiwana termomodernizacja budynków Starostwa Powiatowego przy alei Niepodległości w Pile. Remont zaczął się od młodszego budynku, w którym mieści się m.in. Urząd Statystyczny, ale wkrótce obejmie również główny zabytkowy budynek.   
Zagospodarowany będzie także teren wokół budynków, a od strony Wyspy w ramach II etapu projektu Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim  powstanie jeszcze strefa rekreacyjno-edukacyjna. Staną tu wiaty rekeracyjne, częściowo zadaszony pomost, a w przyszłości punkty gastronomiczne. To będzie kolejne miejsce, w którym mieszkancy będą mogli z przyjemnością wypocząć.
 Termomodernizacja będzie kosztować 7 mln zł. Remont jest  współfinansowany z preferencyjnej pożyczki JESSICA2 przeznaczonej na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej w ramach WRPO na lata 2014-2020.
Dzięki tej inwestycji Powiat Pilski tylko na samych rachunkach za ogrzewanie zaoszczędzi 200 tys. zł rocznie. Prace mają zakończyć się we wrześniu przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *