Uczniowie z problemami będą mieli łatwiej

Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile będą ze sobą ściślej współpracować. Chodzi o zorganizowanie lepszej pomocy psychologicznej i pedagogicznej w szkołach i placówkach wychowawczych prowadzonych przez Powiat Pilski oraz podniesienie umiejętności nauczycieli w pracy z uczniami niepełnosprawnymi, czy też mającymi kłopoty w nauce.

 

Temu ma służyć podpisana właśnie umowa w Starostwie Powiatowymi między dyrektorem CDN w Pile Grzegorzem Bogaczem, a Julitą Żybort, dyrektor ZPPP w Pile i starostą pilskim, Eligiuszem Komarowskim.
– Ze swojej strony delegujemy konsultantów, którzy będą współpracować ze specjalistami z poradni w organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach. Chodzi nie tylko o uczniów niepełnosprawnych, ale także o podnoszenie kompetencji nauczycieli w pracy z dziećmi i młodzieżą mającą deficyty w relacjach z rówieśnikami, czy problemy w nauce. I właśnie w tym zakresie nauczyciele muszą być wspierani – mówi Grzegorz Bogacz, dyrektor CDN w Pile.

 

Z kolei Julita Żybort, dyrektor ZPPP w Pile wyjaśnia: – Porozumienie nie obejmuje tylko szkolenia nauczycieli. Chodzi o lepszą organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej w placówkach szkolnych. Jest to bowiem całościowy program wsparcia, bo nawet najlepszy matematyk może potrzebować pomocy na przykład w dostosowaniu programu nauki do potrzeb dziecka z niepełnosprawnością – mówi.

 

Porozumienie dotyczy wielu działań, które mają poprawić w szkołach sytuację uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
– Jak wiadomo rośnie liczba uczniów, którzy potrzebują dzisiaj pomocy nie tylko pedagoga, ale również psychologa. Warto, aby nauczyciele lepiej w tym zakresie rozpoznawali ich potrzeby i, albo sami sobie z nimi radzili, albo kierowali wychowanków do specjalistów. A tych w naszych placówkach nie może zabraknąć – podsumował Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

 

Warto wiedzieć:
W 2017 roku w różnych formach doskonalenia, organizowanych przez CDN, wzięło udział 3845 nauczycieli.

Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Pile:
W roku szkolnym 2016/2017 ZPPP wydał:
545 – orzeczeń
808 – opinii
137 – informacji
Liczba przeprowadzonych badań:
– pedagogiczne – 1516
– psychologiczne – 1812
– logopedyczne – 898

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *