piątek, 19 lipca, 2024

UM: Prezydent mógł użyć herbu

Urząd Miasta odpowiedział na oskarżenia o bezprawne użycie herbu Piły oraz o koszty podróży Piotra Głowskiego do Katowic. Okazuje się, że urzędujący prezydent nie zapłacił za wyjazd z własnej kieszeni.

 

Pod koniec minionego tygodnia radny sejmiku województwa wielkopolskiego Marcin Porzucek złożył pismo, w którym odniósł się do sprawy wyjazdu prezydenta Piły Piotra Głowskiego do Katowic. Odbyło się tam spotkanie, podczas którego prezydenci 29 miast wyrazili poparcie ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu. Porzucek chciał wiedzieć, kto zapłacił za podróż – prezydent z własnej kieszeni czy podatnicy. Okazuje się, że wykorzystano do tego środki publiczne w kwocie ok. 800 zł. Urząd Miasta informuje, że stało się tak dlatego, iż podróż miała charakter służbowy, a nie prywatny.

 

– Prezydent Piotr Głowski uczestniczył w szeregu spotkań, również w dniach 14-15.02.2015 roku.(…) Kluczowe i najważniejsze z punktu widzenia interesu miasta spotkanie dotyczyło rozmowy z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim w sprawie uratowania przed likwidacją pilskiego lotniska (w Pile nie ma lotniska, a jedynie lądowisko przyp.red.). (…) Prezydent Bronisław Komorowski, jako honorowy obywatel miasta Piły, został poproszony o osobiste wsparcie władz miasta w procesie komunalizacji terenów lotniska (w Pile nie ma lotniska, a jedynie lądowisko przyp.red.).

 

Osobna kwestia to sprawa wykorzystania herbu miasta Piły. Porzucek twierdzi, że by posługiwać się herbem miasta, trzeba uzyskać zgodę prezydenta, który najpierw musi skonsultować się w tej sprawie z członkami odpowiednich komisji Rady Miasta. Takich konsultacji tymczasem nie było. Urząd Miasta utrzymuje jednak, że wcale nie musiały one zostać przeprowadzone, gdyż prezydent ma prawo posługiwać się takimi symbolami.

 

– (…) Możliwość używania np. herbu miasta jest immanentnym prawem urzędującego prezydenta miasta. Opisany tryb zapytania o zgodę dotyczy innych podmiotów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *