Wojska NATO ćwiczą nad Piłą

Wielu pilan zaniepokoił dziś dźwięk samolotów latających nad naszym miastem. Aeroklub Ziemi Pilskiej uspokaja – to nie wojna, a jedynie ćwiczenia wojsk NATO, które prowadzone są również nad naszym miastem.

 

Polska w tym roku po raz pierwszy została gospodarzem NATO Tiger Meet, czyli elitarnych ćwiczeń eskadr lotniczych krajów należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli właśnie NATO. 80 samolotów wchodzących w skład 30 eskadr z 16 krajów stacjonuje na co dzień w Poznaniu, a dziś samoloty można zobaczyć i usłyszeć również nad naszymi głowami.

 

-Dźwięki, które słyszymy obecnie za oknem to ćwiczenia „NATO Tiger Meet 2018”, które w tym roku odbywają się w Polsce. Manewry potrwają do 25 maja br. – informuje Aeroklub Ziemi Pilskiej.

 

Dla fanów lotnictwa to nie lada gratka, by móc obserwować takie samoloty bez ruszania się z domów.

 

-Na niebie możemy zaobserwować miedzy innymi: F-16C/D Block 52, EF2000 Typhoon, Tornado, Rafale M, JAS-39C/D Gripen czy F/A-18C/D Hornet – dodaje Aeroklub Ziemi Pilskiej.

 

Uczestnicy ćwiczeń wezmą również udział w Poznań Air Show, które odbędzie się w sobotę i niedzielę na terenie lotniska Ławica w Poznaniu.

3 thoughts on “Wojska NATO ćwiczą nad Piłą

  1. Warto dodać , że 6 eskadra z poznańskich Krzesin, która jest gospodarzem tegorocznych ćwiczeń NTM przejęła tradycje po 6 eskadrze z Powidza . A ta właśnie była kontynuatorką tradycji 6 Pułku Myśliwsko – Bombowego z Piły, którego samoloty latały pod znakiem tygrysa. W związku z tym mamy swój pilski akcent w tej niecodziennej imprezie. Z lotniczym pozdrowieniami z Poznania … 🙂

  2. Teraz tylko czekać aż kochanek gołębicy zwoła briefing (po polsku konferencję prasową) i ogłosi wszem i wobec, że dzięki jego (i kolegów) działaniom wojsko wróciło do Piły (nad Piłę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *