Wyjątkowa Noc Muzeów w Galerii BWA w Pile

Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile były organizatorem bogatej w wydarzenia Nocy Muzeów.

Wrażeń artystycznych nie brakowało. Na początek publiczność wysłuchała znanych i lubianych otworów muzyki klasycznej w wykonaniu czwórki pianistów – byłych i obecnych uczniów profesor Jolanty Reszelskiej, która każdy występ opatrzyła wstępem i komentarzem o historii utworów i ciekawostek z życia F. Chopina, J. S. Bacha, S. Rachmaninowa i wielu innych wybitnych pianistów, jak i samych wykonawców. Wystąpili absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile i Akademii Muzycznych: Monika Sroczyńska, Piotr Grelowski, Grzegorz Rychlik i Arkadiusz Zawalniak. Publiczność, która po brzegi wypełniła galerię, nie kryła zachwytu.  
 
Po koncercie z pasjonatami sztuki spotkała się Elżbieta Wasyłyk, która oprowadzała zainteresowanych po wystawie swoich prac, opowiadała o genezie ich powstania, uczuciach jakie towarzyszyły jej przy tworzeniu  sakralnych w temacie dzieł. To przepiękna wystawa, którą można obecnie oglądać w Galerii.
 
Podczas wieczoru odbyło się także spotkanie ze Zbigniewem Noską, autorem książki „Studnia nieszczęścia. Okruchy historii Piły i okolic” oraz jego żoną Krystyną Noską, która opatrzyła ją swoimi ilustracjami.  
– Książka zawiera 40 zbeletryzowanych epizodów z historii Piły i okolic – od księcia Dzierżykraja po wyrzyskiego żołnierza wyklętego. Jest zbiorem wybranych opowieści z długiej historii blisko 1000 lat – opowiadał autor.

Książka powstała przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Pile. Wszystkim artystom gratulacje złożył Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
– To była wspaniała przygoda z różnorodną sztuką. Takie wieczory na długo zostają w pamięci. Gratuluję artystom i organizatorom – powiedział.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *