wtorek, 18 czerwca, 2024

Za iluminacje 900 tys. zł zamiast 300 tys. zł

ENEA Oświetlenie sp. z o.o. przez trzy najbliższe zimy będzie dekorować pilskie ulice świątecznymi iluminacjami. Spółka otrzyma w zamian równo 900 tys. zł, mimo że jeszcze kilkanaście dni temu za taką samą usługę oferowała…nieco ponad 311 tys. zł.

 

Pierwszy przetarg miał zostać rozstrzygnięty 8 listopada, ale nie doszło do tego. To z powodu drobnej nieścisłości, która pojawiła się w dokumentach. ENEA Oświetlenie sp. z o.o., która jako jedyna złożyła wówczas swoją ofertę określiła termin związania się ofertą na 7 dni, podczas gdy gmina oczekiwała 30-dniowego okresu. Niby drobny błąd, ale sprawił, że postępowanie należało unieważnić. Nim jednak to nastąpiło wyjawiono, że Piła jest gotowa wydać na ten cel 900 tys. zł. Mimo, że oferta ENEA Oświetlenie sp. z o.o. mieściła się w tych granicach, gdyż opiewała na kwotę zaledwie 311 728,74 zł była nieważna, gdyż nie spełniono wszystkich warunków udziału.

 

Przetarg należało więc powtórzyć, a ENEA Oświetlenie sp. z o.o. stanęła do niego z nową, znacznie wyższą kwotą, a konkretnie…900 tys. zł, czyli dokładnie taką, jaką gmina zamierzała przeznaczyć na realizację tego zadania.

 

Co ciekawe, w drugim przetargu pojawił się konkurent, który oferował za to samo zadanie znacznie mniej, bo nieco ponad 600 tys. zł, ale jego propozycja została odrzucona. Także on nie był bowiem w stanie spełnić wszystkich warunków udziału w przetargu. To dlatego, że firma BRETERM nie przedstawiła jednego wymaganego dokumentu, a konkretnie zgody na wykorzystanie słupów należących do…ENEA Oświetlenia sp. z o.o.

 

Gmina była więc zmuszona przyjąć najwyższą, opiewającą na 900 tys. zł propozycję, mimo że miała dwie niższe – jedną na blisko 600 tys. zł i drugą na nieco ponad 300 tys. zł.

21 thoughts on “Za iluminacje 900 tys. zł zamiast 300 tys. zł

 1. Dlaczego nikt nie wystosuje pozwu zbiorowego, albo czy nie można dać znać Najwyższej Izbie Kontroli, aby się tym zajęła? Mam tam znajomych, trzeba zapytać.

  1. Tylko tym? A te wszystkie przystanie za pół miliona, ciągle rosnące koszty dróg w trakcie realizacji, kawałek nibyskweru za kilkaset tysięcy, zakup 100 straganów 5 lat temu i teraz wystawianie pustych na pseudojarmarkach. Sporo tego by się znalazło.

  2. A niby z jakiej okazji pozew zbiorowy ??
   Gmina dała za przeproszeniem ciała, bo przedstawiła kwotę jaką zakładała wydać na tą inwestycje, przed otwarciem kopert muszą powiedzieć ile chcą przeznaczyć, takie zasady. Nic dziwnego, że spółka Enea Oświetlenie dała potem tyle, ile gmina zamierzała wydać, każdy z nas, by tak zrobił mając takie informacje i świadomość, że najprawdopodobniej sami wystartują do przetargu. To, że firma Breterm przegrała to nic dziwnego, nawet jakby mieli pozwolenie od Enea na użytkowanie słupów to co z tego?? 600 tys ? Dla firmy, która do tej pory zrealizowała zamówień publicznych na nie całą wartość wygranych przetargów publicznych 144 268 zł,a zamówień publicznych mieli 8, co daje nam lekko ponad 18 tys na zamówienie. Firma nie jest wiarygodna.

   Sprawdźcie o czym i o kim piszecie zanim użyjecie słowa pozew.

   Pomyślcie co by było jakby dostali te zamówienie, skasowali 600 koła,a na święta byśmy wszyscy mieli po łańcuchu świetlnym na co drugim drzewie. Wtedy byłby pozew, ale większość widzi 600 tys – 300 tys = 300 tys zaoszczędzone !! Bierzemy !

   1. Jesteś ignorantem. Warunki przetargu przecież mają być WYMAGANIAMI i nikt nie zaakceptowałby twojego tłumaczenia „po jednym łańcuchu na słup”.
    Twoja argumentacja odnośnie niewiarygodności, to już czysta kpina. To co do przetargów mogą startować tylko Ci którzy już to robili??? Czysty żart. Przetarg ma jasne kryteria i jeśli ich nie spełnisz to bulisz.
    Chyba, że piszesz jako adwokat UM, ale z takimi argumentami przed NIKiem to możesz się schować.

 2. Państwowa spółka ENEA po dobrej zmianie rządzona przez PIS daje takie podwyżki dla miasta ? Gdzie Poseł Porzucek ? A przepraszam ENEA dała kilkaset milionów na ratowanie naszych górników na śląsku podobnie jak PGNIG zamiast na odwierty (i zwalniali w Exalo). To nie jest dobra zmiana. Zgadzam się to wałek – zgłośmy prokuraturze że Państwo PIS zdziera z pilan !!!!

 3. A ja myślę, że tutaj chodzi o przetransferowanie środków na konto zadłużonego i upadającego klubu siatkówki (z całym szacunkiem do zawodniczek, trenerów!). Głowski nie może bezpośrednio dać z kasy miejskiej bo już w tym roku dał im 400 tyś zł. teraz byłoby to zbyt jawne kumoterstwo m.in. prezesa klubu z władzami miasta i pracownikami jednego wydziału, gdyby kolejna transza poszła na ratowanie fanaberii prezesa (jak nie stać na ekstraklase to się tak wysoko nie skacze – mnie nie stać na mercedesa to jeżdżę fiatem!) więc zamówiono droższą usługę a środki nadpłacone przekazane zostaną na klub z enea w ramach reklamy. SMutne ale prawdziwe, zobaczycie za kilka dni jakie logo pojawi się na strojach siatkarek… Najbardziej dziwi mnie fakt, że np. nie potrafi dać więcej na żużel lub obniżyć kosztów dzierżawy rozpadającego się stadionu, albo dać jakąś kase na koszykówkę, czy futsal a swoim ładuje i na siłę pompuje, choć to studnia bez dna. Historia klubu historią, ale racjonalne gospodarowanie naszymi pieniędzmi to ważniejsza sprawa panie prezydencie!!! Jeśli będzie ten pozew zbiorowy to proszę tylko o informacje gdzie jest lista do podpisania! Chętnie oczywiście będę śledził rozwój tego wątku dalej, bo to co wyczyniają w urzędzie miasta przechodzi już ludzkie pojęcie! Gratulacje dla portalu za czujność!

  1. Odnośnie pozwu, albo informacji skierowanej do NIKu poinformuje Redaktora.
   Jednak musicie zrozumieć jedno. Jeśli dużo z Was wyrazi swoją dezaprobatę (wkurzenie) działaniami Urzędu Miasta wtedy mamy największą siłę.
   Gdy czytamy i zgadzamy się że jesteśmy okradani, a panicze u góry sobie rządzą, to nic się nie zmieni. Potrzeba DZIAŁANIA z naszej strony. Nieraz trzeba zrobić coś samemu. I jak takich ludzi uzbiera się dużo, którzy działają, a nie patrzą, albo myślą „lepiej siedzieć cicho” to, gdy podejmie się działanie wedy zrobi się porządek.

 4. Czas na zmiany władz. Niech robią to co powinni a nie ciągle Piła w budowie. Ciekawe jak będzie z tymi nowymi miejscami pracy? Czy aby na pewno będzie zatrudnienie 500 osób czy to ściema?

  1. Nie sądzę kiedy Raben przenosił się do strefy ekonomicznej obiecal. Ze zatrudni ponad 150 osob w samym magazynie i biurowcu z czego wiem zatrudnia 150 osób, ale wraz z kierowcami, tak samo jak rok temu miał się pojawić tajemniczy inwestor gdzie mial zatrudnić 1000 osób, jak go nie na to i go nie będzie, wszyscy też teraz podniecają się Thule ale uważam że przy dobrych wiatrach będzie max 100 osób – oczywiście przez ranstad albo inna tego typu firme

 5. tak tak prawdziwi pilanie plujcie we wlasne gniazdo ..to napewno bedzie lepiej w naszym miescie.Beda wybory to kandydujcie na prezydenta moze zmienicie Pile w folwark .

 6. A czy to nie jest tak, że koszt 900 tys. jest na okres 3 lat. Czyli rocznie 300 tysięcy. Tutaj też szkoda, że nie doszedł Pan Redaktor do tego, że te 900 tysięcy na tak długi okres. Czyli wydatki podobnie jak w poprzednich latach jeśli patrzeć na wydatki roczne.

  1. Wcześniej proponowali 311 tysięcy na trzy lata, potem zaproponowali. 900 tysięcy na.trzy lata czyli 300 tysięcy na.rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *