Zarobki lekarzy: w Pile rekordzista zarobił w rok milion złotych

W czasie ostatniej konferencji prasowej dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile Wojciech Szafrański potwierdził pojawiające się wcześniej w przestrzeni publicznej informacje, jakoby jeden z lekarzy zarobił w ciągu roku bagatela milion złotych. Sam budżet pilskiej placówki wynosi ok. 180 milionów złotych, z czego niemal 80% stanowią wynagrodzenia.

Obecnie w Polsce trwa strajk medyków, a jednym z głównych postulatów jest wzrost płac. Okazuje się jednak, że są lekarze, którzy nie mają prawa narzekać na zarobki. W pilskim szpitalu jeden z lekarzy zarobił w ciągu roku okrągły milion złotych, a więc średnio około 85 tysięcy złotych miesięcznie.

– Mamy do czynienia z lekarzem kontraktowym. Jest on na sparametryzowanej umowie, więc wynagrodzenie zależy od wykonanej pracy. Ale potwierdzam, że taka wartość wynagrodzenia została osiągnięta w naszym szpitalu – powiedział Wojciech Szafrański.

Co więcej, okazuje się, że to właśnie wynagrodzenia najmocniej obciążają budżet pilskiego szpitala. Jako wartość bezpieczną i racjonalną przyjmuje się mniej więcej 60% budżetu szpitala. W Pile ten procent jest zdecydowanie wyższy. To oczywiście oznacza, że nie ma pieniędzy na inwestycje w sprzęt czy też podwyżki dla pracowników niższego szczebla.

– Szpital jest taką jednostką, gdzie największą wartość stanowią wynagrodzenia. Tamten rok zakończyliśmy z kwotą bilansową 163 mln zł, z czego 77% stanowią wynagrodzenia – wyliczał dyrektor Szafrański, który dodał, że w ciągu pół roku same dodatki covidowe pochłonęły kolejne 25 milionów złotych.Jak więc łatwo wyliczyć, na leki dla pacjentów pozostaje zaledwie 23% budżetu szpitala. To oznacza, że 125 milionów wędruje na wynagrodzenia, a zaledwie 38 milionów złotych pozostaje na inne wydatki, jak leki, utrzymanie czystości, zakup sprzętu i wyposażenia  zostaje. Zresztą sam Szafrański przyznaje, że w przeszłości kierował szpitalem, w którym poziom wynagrodzeń był zdecydowanie niższy i mieścił się w opisanym powyżej bezpiecznej granicy 60%.

– W Krakowie wyglądało to inaczej. Gdy zaczynałem było to 56%, a później, wraz ze wzrostem płac doszło to do poziomu 59% – zdradził dyrektor Szafrański.

12 thoughts on “Zarobki lekarzy: w Pile rekordzista zarobił w rok milion złotych

    1. Zgadzam się całkowicie. Niech się konowały do roboty wezmą, a nie ciągle tylko pieją że im za mało i straszą że odejdą albo za granicę wyjadą.

  1. Myslalem nawet o pracy w pile. Ale skoro pan dyrektor ma zamiar po jakimś czasie publicznie podawać jakieś kosmiczne kwoty, znacznie powyżej mojej pensji/kontraktu-i twierdzić, że tyle zarobiłem, to może niech pan dyrektor sobie sam leczy i operuje pacjentów…

    1. Zarobki powinny być w publicznych placówkach: urzędach, szpitalach transparentne i widoczne dla wszystkich. Wtedy skończyłoby się eldorado dla niektórych poustawianych grubych kotów.

    2. Dyrektor powiedział, że Robert tyle zarobił? Widocznie nie doczytałem. Ja widzę, że jest mowa o jednym lekarzu, bez podania jego imienia. Ale cóż, mogę się mylić, gorzej by było, gdyby to lekarz miał problemy z rozumieniem tekstu i logiką.

  2. Musiał pomóc wielu pacjentom! Pewnie kosztowało go to bardzo dużo ciężkiej pracy… Cieszę się, że mamy tu takich specjalistów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *