Głowski podejmie decyzję ws. masztu telefonii komórkowej

Starostwo Powiatowe zakończyło swoją część prac dotyczących budowy masztu telefonii komórkowej na Zielonej Dolinie. Gdyby sprawa zakończyła się teraz, wieża nie powstałaby. Piłeczka wylądowała jednak po stronie prezydenta Piotra Głowskiego, który może zmienić los tej inwestycji.

 

Maszt znajdujący się w pobliżu zabudowań na Zielonej Dolinie budzi ogromne kontrowersje, szczególnie wśród mieszkańców tego osiedla, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się rozpoczęciu inwestycji. Kilka miesięcy temu odbył się nawet duży protest w tej sprawie.

 

Główne działania toczą się jednak poza zasięgiem mieszkańców. Starosta pilski Franciszek Tamas polecił biegłemu szczegółowe zbadanie dokumentacji dotyczącej tej inwestycji. Jego opinia była jednoznaczna i jak orzekł, w takim przypadku należy najpierw uzyskać decyzję środowiskową, której inwestor jeszcze nie ma.

 

Nie oznacza to jednak, że jej nie zdobędzie. Jej ewentualne wydanie leży po stronie prezydenta Piły, który teraz rozdaje karty w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej na Zielonej Dolinie. Oznacza to, że obecnie od prezydenta zależy czy droga do budowy pozostanie otwarte czy zamknięta na zawsze.

1 thought on “Głowski podejmie decyzję ws. masztu telefonii komórkowej

  1. Obawy mieszkańców osiedla Zielona Dolina nie są bez podstaw, nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo wpływu fal elektromagnetycznych na zdrowie (maszt powstaje praktycznie wewnątrz osiedla) ale obawy te mają również uzasadnienie w tym, że budowę masztu wyznaczono na terenie niestabilnym geologicznie. Jest to teren zalewowy rzeki Rudy. Trzeba przypomnieć, że jest to teren podmokły, grząski i kurzawkowy. Zaledwie kilka lat temu teren działki zasypano gruzem i ziemią z wykopów. Usytuowanie tak ciężkiej i wysokiej konstrukcji na grząskim terenie nie może nie budzić niepokoju mieszkańców, zważywszy na fakt istnienia domostw w odległości ok. 50m od planowanej budowli. Poza tym władze miasta winny mieć na uwadze, że teren zalewowy rzeki Rudy leży w otulinie obszaru Natura 2000. Budowa obiektów, a szczególne obiektów, które mogą mieć znaczny wpływ na środowisko naturalne poddana jest ścisłym wymogom przewidzianym w Ustawie z dnia 3 października 2008 r.Dz.U. 2008 Nr 199 poz. 1227 wdrażającej dyrektywy Unijne wydane w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *